Przejdź do treści
Wczytuję...

ALU-29 – topnik do lutowania aluminium

Najmocniejszy, dostępny w sprzedaży preparat – topnik do lutowania aluminium. Preparat umożliwia lutowanie aluminium oraz jego stopów przy pomocy zwykłej lutownicy i zwykłej cyny. Proces, który dotychczas wydawał się całkowicie niemożliwy – przy zastosowaniu proponowanego preparatu jest prosty!

Wystarczy kapnąć dosłownie kroplę naszego preparatu na lutowaną powierzchnię i następnie rozpocząć proces lutowania. Luty są całkiem mocne mechanicznie i zapewniają doskonałe przewodnictwo prądu.

 

Jak lutować aluminium przy pomocy topnika ALU29? 

Kolejność postępowania:

oczyść lutowaną powierzchnię – możesz ją delikatnie oskrobać np. ostrym narzędziem, nożykiem.

przygotuj dobrze lutownicę – ważne, aby grot lutownicy był całkowicie czysty i pobielony cyną

nanieś preparat ALU-29 na powierzchnię, którą za moment będziesz lutować, możesz też podgrzać wcześniej lutowany materiał

rozpocznij lutowanie – niechaj na grocie lutownicy będzie już trochę rozgrzanej cyny – przyłóż grot lutownicy do lutowanej powierzchni, możesz też dołożyć cynę w trakcie lutowania

bardzo ważne – zadbaj o odpowiednie rozgrzanie lutowanej powierzchni, jeśli tego nie zapewnisz, nie uda Ci się pokryć cyną aluminium!

Jaka cyna? Oczywiście ta zwykła, z ołowiem SnPb. Może być cyna ołowiowa, zaleca się aby nie posiadała dodatku topnika. Dobrze jak jest grubsza, np. 1,5mm.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie lutowania aluminium?

Jeśli lutujesz większe, grubsze elementy – MUSISZ zadbać o ich odpowiednie rozgrzanie, jeśli tego nie zapewnisz to nie uda Ci się przeprowadzić poprawnie procesu lutowania aluminium! Ważne jest aby sama lutownica posiadała grot o odpowiedniej masie.

Lutowanie aluminium wymaga pewnego treningu. Aby się upewnić, że nasz preparat faktycznie działa – możesz zacząć od lutowania folii aluminiowej – jest to zdecydowanie najłatwiejszy w pracy materiał, który z łatwością pokrywa się cyną – po wcześniejszym zwilżeniu naszym  preparatem. Folia aluminiowa nie jest szczególnie wymagająca ze względu na niską masę.

Przy lutowaniu większych, masywniejszych przedmiotów – warto nanieść wcześniej cynę na grot lutownicy i poczekać aż cyna dobrze się rozgrzeje. Warto zadbać o wcześniejsze oczyszczenie lutowanej powierzchni i jej podgrzanie – bardziej masywny kawałek aluminium szybko odbierze ciepło z grota – o ile będzie on chłodny – i proces się nie uda.

Uwaga! Lutowanie aluminium przebiega inaczej niż lutowanie np. miedzi. Jest to proces trudniejszy, jednak po opanowaniu tej sztuki nie powinien sprawiać większego problemu. Potrzebny jest jednak trening – zwłaszcza na drobniejszych przedmiotach.

Jaka lutownica do lutowania aluminium?

Nasz topnik zaleca się stosować z lutownicami o miedzianych grotach. Preparat jest dość agresywny dla grota lutownicy i należy się z tym liczyć. Warto też zadbać w procesie lutowania aluminium o czystość grota, oczyszczając go w trakcie lutowania, np. przy pomocy dedykowanych do tego celu narzędzi, czyścików. Niekiedy potrzebny będzie pilniczek.

Bardzo istotna jest odpowiednia masa grota - w przypadku przedmiotów o większej masie - również i grot musi być bardziej masywny. 

Jakoś połączeń

Luty wykonane przy pomocy cyny oraz oferowanego preparatu są dość mocne. Daleko im do połączeń spawanych – jednak przy poprawnym wykonaniu można uznać, że połączenia są całkiem mocne. Elektrycznie są te połączenia doskonałe. Jeżeli zależy nam na mocniejszych połączeniu – warto niekiedy polutować nieco większą powierzchnię.

Po przeprowadzeniu procesu lutowania warto umyć lut – np. przy pomocy wody oraz alkoholu izopropylowego. Dobrze jest też w procesie oczyszczania lutowanej powierzchni wykorzystać nasączoną szczoteczkę.

Przykładowe zastosowania topnika ALU29

Oferowany przez nas preparat sprawdzi się w wielu dziedzinach – m.in. modelarstwie (wiele zastosowań, m.in. lutowanie akumulatorów Li-Po), okulistyce (oprawki okularów), mechanice samochodowej (naprawa chłodnic, klimatyzacji), serwisie AGD (chłodnictwo, lutowanie różnych trudno-lutujących się materiałów), serwisie RTV (lutowanie ekranów aluminiowych, przewodów aluminiowych), elektronice, robotyce.

Nasz preparat z powodzeniem stosowanych jest już w tysiącach warsztatów – zarówno domowych, jak również profesjonalnych.

Produkt oferowany jest w różnych pojemnościach – 20, 35 oraz 50ml.

Lutowania duraluminium, znalu, stopów aluminium - cyną i lutownicą i topnikiem ALU29

Co warte jest jeszcze podkreślenia? Preparat ALU29 może być używany jako topnik umożliwiający lutowanie również innych niż aluminium materiałów, które bez topnika nie chcą poddać się procesowi lutowania.

Polecamy również nasz drugi preparat – STS10 – dedykowany stali nierdzewnej oraz pochodnym stopom.